IIA ישראל - איגוד מבקרים פנימיים בישראל 
 
IIA Israel - Institute of Internal Auditors in Israel
 
 לקוראינו הנכבדים שלום רב!

IIA ישראל - איגוד מבקרים פנימיים בישראל שמח לבשר על כך שבשבוע שעבר קבלנו הכרה רשמית כסניף קבע מלשכת המבקרים הפנימיים העולמית (IIA). בכך חזרה ישראל למפת הביקורת הפנימית העולמית.
לפני כחודש התקבלה הכרעה חשובה של בג"ץ, לפיה בהתאם לעמדת האיגוד, דחה בית המשפט הגבוה לצדק את תביעת לשכת המבקרים הפנימיים הישנה לחייב את שר המשפטים להתקין תקנות שיקבעו מהם התקנים המקצועיים המקובלים בביקורת פנימית ולשקול לאמץ את התקנות שהציעה העותרת.
האיגוד ערך לאחרונה מפגש שולחן עגול לבנקאים. במפגש השתתפו בעלי תפקידים במערך הביקורת הפנימית בבנקים שונים, אשר נהנו מהרצאות שונות, ובן היתר של המפקח על הבנקים.
האיגוד גאה לסכם את הכנס החצי שנתי המוצלח של איגוד מבקרים פנימיים שהתקיים במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, בו השתתפו מאות משתתפים ונהנו ממגוון הרצאות ופאנלים בתחומים רבים. 
אנו מזמינים שוב את כולכם להירשם לאתר האיגוד http://www.theiia.org.il על מנת ליהנות מהשירותים החדשים של מרכז ההשמה ושל הפורום המקצועי.

האיגוד עמל על  ייסוד כתב עת חדש בנושא ביקורת פנימית, כחלק ממימוש מטרותיו לפעול לשם העלאת הרמה המקצועית של העוסקים במקצוע וחשיפתם לפרקטיקות מובילות בתחום. כתב העת יעסוק בעיקר בתחום הביקורת הפנימית ובתחומים משיקים כגון ניהול סיכונים, ממשל תאגידי, ביקורת חקירתית, ביקורת מערכות מידע, חקיקה הקשורה למקצוע וכיו"ב. אתם מוזמנים להיות שותפים פעילים בהקמה.
האיגוד ממשיך בפעילות ענפה של ארגון כנסים, השתלמויות וימי עיון, פרטים בפינה. שימו לב להכשרה הצפויה בנושא ניהול סיכונים שתחל לאחר החגים.
נסיים בברכה לחיילי צה"ל, ולמשרתים במילואים, לחזרתם בשלום ובתקווה לימים שקטים יותר לכל תושבי המדינה.     
 
קריאה מהנה,

רו"ח אורן שחר, CIA, חבר ועדת 
מידע ופרסומים והועדה המקצועית,   
דירקטור, עורך המידעון
ומנהל הפורום המקצועי
עו"ד ורו"ח ליאור סגל, 
חבר ועדת מידע ופרסומים   
דירקטור ומזכיר האיגוד
 
יוסי גינוסר, CIA, CFE,CRMA
סגן נשיא, יו"ר ועדת מידע
ופרסומים מקצועיים
 
חדשות ועדכונים
האיגוד זכה למעמד של מוסד קבע

ביום 10 ביולי 2014 החליטה לשכת המבקרים הפנימיים העולמית כי IIA ישראל- איגוד מבקרים פנימיים בישראל הנו מוסד קבע. בכך מהווה הסניף המקומי נציג לגיטימי בין מעל ל-180 סניפים ברחבי העולם. ההחלטה מהווה הכרה של הלשכה העולמית בפעילותו של האיגוד, אנו גאים בה ומודים לעושים במלאכה שתרמו  מזמנם הפנוי ומכישרונם על מנת שמדינת ישראל  תחזור  למקום הראוי לה בקהילת המבקרים הפנימיים העולמית.
העתק תעודת הסמכה שעליו חתמו נשיא ומנכ"ל הלשכה העולמית ריצ'ארד צ'יימברס ויו"ר דירקטוריון הלשכה העולמית אנטון וויק.
 
ניצחון למקצוע הביקורת הפנימית בישראל!

ביום 21 במאי 2014 דחה בית הדין הגבוה לצדק (בג"ץ) את עתירת לשכת המבקרים הפנימיים הישנה לחייב את שר המשפטים לקבע תקנים מקצועיים המחייבים את העוסקים במקצוע בארץ ולשקול לאמץ את התקנות שהוצאו על ידי העותרת. בכך קיבל את עמדת משרד המשפטים והאיגוד  לפיה אין מקום לקבוע תקנות שיקבעו תקנים מקצועיים מקובלים לביקורת פנימית בישראל. באופן זה נמנע מצב שבו, ללא כל סיבה עניינית, הייתה מדינת ישראל מתנתקת מהתקנים המקובלים בעולם הכוללים אחידות מקצועית ומושגית, וחיוניים למדינה אשר רבות מהחברות בה, פועלות בשוק גלובלי. התנתקות כזו הייתה מקשה מאד על חברות אלה ומסיגה את המקצוע לאחור.
 
להזכירכם, התקנים המקצועיים הבינלאומיים בביקורת פנימית, לפיהם פועלים כ-190,000 מבקרים פנימיים ביותר מ-180 מדינות, נמצאים לשימושכם בקישור הבא:
 
המחקר הבינלאומי המקיף בנושא הביקורת הפנימית (CBOK)

תחום הידע הגלובלי על הביקורת הפנימית (Common Body of Knowledge – CBOK ) מהווה חלק עיקרי מתוך מאמצי המחקר המוקדשים למקצוע הביקורת הפנימית על ידי קרן המחקר של ה IIA.
מחקר ה CBOK מכיל מרכיבים רבים, ומספק מידע חשוב על איך מקצוע הביקורת הפנימית מתפתח ומיושם באופן גלובלי. המחקר החדש על ה CBOK יתקיים בסוף שנת 2014 ובמהלך שנת 2015 ויכלול, בין יתר הארצות, גם את ישראל.
האיגוד נערך להצלחת המחקר בישראל ומבקש מחברי האיגוד לשתף פעולה  בנושא הסקר. ד"ר גבי סייג, המכהן כדירקטור באיגוד, התמנה כרפרנט של המחקר בישראל.
פרטים בדבר הסיוע הנדרש להצלחת הסקר ימסרו בהמשך השנה. 
 

לשכת המבקרים העולמית מציעה לחבריו להצטרף ל- Audit Executive Center במחיר מוזל. החברות במרכז זה מקנה למבקר הפנימי הראשי הטבות רבות, הכוללות גישה לסקרים, לדיונים מקוונים, למחקרים, להדרכות, לספריה ועוד.
פרטים נוספים בקישור לכותרת ובמזכירות האיגוד.
  
"קול קורא" (call for papers) להגשת מאמרים לכתב העת החדש "עיונים בביקורת פנימית"

האיגוד שמח להכריז על השקתו של כתב עת חדש, שיהווה במה רעיונית, מקצועית ומחקרית למאמרים בתחום הביקורת הפנימית.
אתם מוזמנים להציע מועמדותכם למערכת  כתב העת ולהגיש הצעות למאמרים. להרחבה

פינת כנסים, השתלמויות והסמכות מקצועיות
 
שולחן עגול לבנקאים- 23 ביוני 2014

מבקרים פנימיים בכירים ובעלי תפקידים מרכזיים במערכי הביקורת הפנימית בבנקים השתתפו במפגש השולחן העגול לבנקאים. במפגש הועברו הרצאות במגוון תחומים, לרבות של המפקח על הבנקים מר דודו זקן, של מבקרת הדואר האיטלקי ובנק הדואר האיטלקי, קרולין דיטמאייר ושל נשיא ומנכ"ל IIA לשכת המבקרים הפנימיים העולמית ריצ'ארד צ'יימברס.
לסיקור מפגש השולחן העגול:
 
הכנס המקצועי השנתי של הביקורת הפנימית – 24 ביוני 2014

מאות מבקרים פנימיים, ובעלי תפקידים בתחום הממשל התאגידי בסקטור העסקי והציבורי נטלו חלק בכנס המוצלח, שכלל הרצאות תחומים מגוונים. בכנס נשאו דברים כבוד מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא, נשיא IIA ישראל- איגוד מבקרים פנימיים בישראל רו"ח דורון כהן, מבקר המדינה של מולדובה Dr. Serafim Urechean, נשיא ומנכ"ל IIA לשכת המבקרים הפנימיים העולמית מר ריצ'ארד צ'יימברס, סגן יו"ר IIA העולמית גב' קרוליין דיטמאייר,  יו"ר ועדת ביקורת חברת החשמל לישראל עו"ד ד"ר יצחק לקס, רו"ח שלמה זוהר לשעבר יו"ר בנק דיסקונט, סגן החשכ"ל רו"ח ויקטור וייס וסגן המפקח על הבנקים רו"ח צוריאל תמם.   
לסיקור הכנס:
 
כנס IIA לשכת המבקרים הפנימיים, העולמית בלונדון - 6-9 ביולי 2014
יותר מ 2,300 נציגים המייצגים יותר מ 110 מדינות השתתפו בכנס הבינלאומי שנערך בלונדון בחודש יולי 2014. למדינות הבאות היה הייצוג הגדול ביותר: בריטניה (650), ארצות הברית (250), קוריאה (84), דרום אפריקה (72), וגאנה (54). את ישראל ייצגו עשרה משתתפים לרבות נשיא IIA ישראל רו"ח דורון כהן וסגן הנשיא רו"ח דורון רוזנבלום.
  
סיכום ערב עיון – מעילות והונאות (מארס 2014)
בתאריך 31/3/14, נערך ערב עיון בנושא מעילות והונאות, שכלל טיפים מהפרקטיקה, כולל דרכי התמודדות עם הנושא.    
 
סיכום סיור ויום עיון - ביקורת פנימית בענף המזון (מארס 2014)
בתאריך 19/3/14 נערך יום עיון שכלל סיור במחלבת אלון התבור של חברת תנובה, ובמסגרתו נערך דיון על הביקורת בענף המזון בהובלת המבקרות הראשיות של תנובה ואוסם.
 
סיכום ערב עיון- דיבוב ותשאול בעבודת המבקר הפנימי (אפריל 2014)
בתאריך 8/4/14 נערך ערב עיון בנושא דיבוב ותשאול בעבודת המבקר הפנימי. בערב זה נתנו למשתתפים כלים פרקטיים לביצוע התחקור והתשאול, הועברו מספר עקרונות ושיטות, תוך מתן הסברים ודוגמאות יישומיות.
 
סיכום ערב עיון- עסקאות עם בעלי עניין (אפריל 2014)
בתאריך 24/4/2014 התקיים ערב עיון בנושא עסקאות עם בעלי עניין. במפגש זה ניתנו הסברים על הוראות החוק והתקנות בנושא, התבצע ניתוח של דילמות והתמודדות שעלו בבתי משפט ומול רשויות, והוצגו תוכניות ביקורת לבחינת הבקרות הקיימות לזיהוי, ניטור וטיפול נאות באישור העסקאות ודיווח עליהן.
 
סיכום ערב עיון- גבולות האחריות של המבקר הפנימי (יוני 2014)
בתאריך 18/6/14 התקיים ערב עיון בנושא אחריותו של המבקר הפנימי. בערב העיון הוצגו הוראות החוק והתקנות בנושא, וניתנו כלים ועצות למשתתפים כיצד להימנע ממצבים של רשלנות מקצועית ותביעות אחרות.
 
סדנת סייבר שנערכה בחודשים יוני-יולי 2014
אחד מהסיכונים שמדירים שינה ממבקרים פנימיים בפרט, וממנהלים ודירקטורים בארגונים בכלל, הינו סיכון הסייבר. הנושא עלה (שוב) לכותרות בעקבות פרשת כרטיסי האשראי (2012), ומאז לא ירד מהכותרות, והציבור כיום מודע יותר ויותר לסיכוני סייבר. בשל כך ערך האיגוד סדנה מקיפה בת ארבעה מפגשים שבה הועברו תכנים המעשירים את המשתתפים בתחום הסייבר ברמת ידע כללי, היכרות של מונחים ומושגים, והיכרות בסיסית עם הפרקטיקה שמאחורי הסיכונים בעולם הסייבר.
במידעון הבא נסכם את עיקרי הסדנה.
 
קורס ניהול סיכונים ייפתח ב 6 באוקטובר 2014
הקורס מהווה הכשרה למנהל סיכונים ראשיים וניהול סיכונים למבקרים פנימיים - CRO- Chief Risk Officer.
הקורס כולל 12 מפגשים שבועיים המסתכמים ל- 60 שעות הוראה אקדמיות, יחל ב- 6 באוקטובר 2014 ויתקיים בימי ב', בין השעות 17:00-21:30.
בסביבה העסקית, ישנם מספר סוגים של סיכונים נפוצים, כאלה שעלולים להכניס כל ארגון לסכנה קיומית; ישנם סיכונים עסקיים, סיכונים אסטרטגיים, סיכונים כלכליים, סיכונים תפעוליים סיכונים ארגוניים, ועוד. חלק מרכזי מתהליך ניהול הסיכונים הוא לדעת לזהות את הסיכונים הקיימים, לדעת למזער את הסיכוי שיתרחשו, והחשוב ביותר, לדעת לנקוט את הפעולה המיטבית בהתמודדות עם אותם סיכונים ולצאת כשידך על העליונה.
מטרות התוכנית: להרחיב את הידע של העוסקים בביקורת פנימית ותחומים נוספים בניהול סיכונים; להקנות ידע מקצועי וניהולי הנחוץ לנושאי משרה בחברות ציבוריות ופרטיות, לדרגי הניהול ובראשם למנהל הסיכונים של הארגון; להכשיר אנשי מקצוע לתפקיד מנהל הסיכונים הראשי של הארגון CRO-Chief Risk Officer; הכנה למבחני ההסמכה של האיגוד הישראלי למנהלי סיכונים.
תכני לימוד מרכזיים: מהו ניהול סיכונים?, מודל בניהול סיכונים כולל, רגולציה ודרישות יישום וגילוי בעולם, רגולציה ודרישות יישום וגילוי בישראל, סיכונים תפעוליים, תמורות בחובות נושאי משרה ותקנות ה ISOX, ניהול סיכונים פיננסיים, מודל ישומי לניהול סיכונים לקבלת החלטות – מונטה קרלו, טכנולוגיות עסקיות לניהול סיכונים, ניהול סיכונים בחתך סקטוריאלי-מגזרי, שימוש בכלים מעולם ניהול הסיכונים בעבודת הביקורת הפנימית, ממשקי העבודה בין המבקר הפנימי לניהול הסיכונים. 
 
פינתקן - הפינה המקצועית
 

 
השימוש במתקפת מניעת שירות ע"י האקרים
יובל אלון וגיל בֶּר
מתקפות מניעת שירות משמשות האקרים ככלי להשבתת אתרים ושירותי אינטרנט, ואף כהסוואה לפשעי מחשב אחרים: גניבת מידע, השחתה, ריגול תעשייתי והונאות. מידיי שנה מתמודדים ארגונים רבים עם מתקפות מניעת שירות, אשר משתכללות ומשתנות ללא הרף. מהם הסיכונים, והאם יש מענה למתקפות מניעת שירות? 
  
 
מודל ה- COSO ERM 
אורי גלאור, ARM 
מודל ה-COSO ERM משמש כלי עזר למנהלים להתמודדות טובה יותר עם מגוון הסיכונים שמאיימים לפגוע ביעדי הארגון.
  
תמורות בחקיקת ה SOX הישראלי
רו"ח יובל גבאי
בספטמבר 2012, פרסמה רשות ניירות ערך מסמך יעדים ואסטרטגיה רב שנתי שמטרתו היא הגנה על ציבור המשקיעים ובד בבד לסייע בהתפתחותו של שוק ההון. המסמך מושתת על שלושה מרכיבים: רגולציה, דה-רגולציה (מדרוג הקלות) וכלים רגולטוריים לפיתוח שוק ההון.
המאמר מתמקד בהקלות לחברות קטנות,  אשר הינן חלק ממדרוג ההקלות שאושרו.
 
 
 
האם המבקר הפנימי הוא נושא הדגל של האתיקה בארגון?
אריאל פלג
המאמר עוסק בשאלה מה מידת המעורבות של המבקר הפנימי בקידום האתיקה הארגונית ומביא את דעת המחבר.  
 
הדעות המובעות במאמרים המקצועיים הינן של כותביהן בלבד ואינן מהוות בהכרח את דעת האיגוד
פינת השמה
 
להלן הקישור ללוח הדרושים וללוח מחפשי העבודה באתר האיגוד – מרכז השמה להזכירכם, מרכז ההשמה עומד לשירותכם ללא תשלום וכרוך בהרשמה לאתר האיגוד בלבד.
ספרות מקצועית
 
IIA ישראל- איגוד מבקרים פנימיים בישראל שמח להציע את ספרו של מר ריצ'רד צ'יימברס נשיא ומנכ"ל IIA - לשכת המבקרים הפנימיים העולמית, "Lessons Learned on the Audit Trail".
פרטים בקישור הבא:

IIA ישראל-
איגוד מבקרים פנימיים בישראל

טלפון   03-5116617
פקס    03-5116647

 
חבר יקר, בבקשה העבר תוכן מייל זה לחבריך ולכל מי שיכול למצוא עניין בנושא זה, תודה

"IIA ישראל - איגוד מבקרים פנימיים בישראל"