Анелия Димова
Рени Антонова
|
|
ЗА ДА ИЗГРАДИМ ИНТЕЛИГЕНТНИ ГРАДОВЕ, ТРЯБВА ДА ИЗПОЛЗВАМЕ СВОЯ ОПИТ И РЕСУРСИ, КАКТО И ДА ВКЛЮЧИМ ВСИЧКИ ЗАИНТЕРЕСОВАНИ СТРАНИ
Анелия Димова, главен експерт по политика в информационното общество, дирекция „Информационни технологии“
Рени Антонова, старши експерт в дирекция „Информационни технологии“, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията
Каква е ролята на информационните технологии за подобряване на икономиката ни? Кои са новите моменти в националната ни политика в тази област?
Информационните и комуникационни технологии са един от основните фактори за изграждане на конкурентоспособна икономика, основана на знанието и иновациите. Затова ЕС и България възприемат развитието на ИКТ като приоритетна стратегическа хоризонтална политика. Националната програма Цифрова България 2020 определя параметрите за развитие на информационното общество в България и има за цел да се подпомогне изпълнението на европейските приоритети и задачи, описани в Цифровата програма за Европа по отношение на социалния и икономически потенциал на информационните и комуникационни технологии и Интернет до 2020. Развитието на единния цифров пазар и интелигентните градове изисква редица основни предпоставки: подобряване на инфраструктурата на ИКТ, наличие на квалифицирана работна сила и добри електронни умения и използване на всички възможни публични и частни източници на финансови средства за подкрепа на високотехнологични решения.
|
Българското правителство признава потенциала на инициативата за интелигентните градове и активно насърчава сътрудничеството между общините и бизнеса в нейното изпълнение. Множество проекти се подкрепят от текущите оперативни програми, бюджетите на общините и различни публично-частни партньорства в области като устойчива мобилност, включително интелигентен градски транспорт, интелигентно управление на трафика и избягване на задръстванията, управление на търсенето, информация и комуникация, дистрибуция на стоки, ходене и колоездене, енергийната ефективност на обществени и частни сгради и енергийна ефективност на отоплителни и охладителни системи на градовете, за енергийна ефективност на системите за осветление, електронни обществени услуги (административни, електронно обучение, електронно образование, електронни социални грижи ) и т.н.
Като лектори в Smart Cities – кои ще бъдат акцентите в презентацията Ви?
Ще покажем аспектите на националната политика в областта на информационните технологии за иновативни интелигентни решения:
● Инициативите за интелигентни градове в Цифровата програма за Европа
● Инициативите за интелигентни градове в Цифровия единен пазар
● Цифрова България 2020
- Широколентова инфраструктура от ново поколение
- Електронно управление
- Киберсигурност
- Облаци, данни-отворени и големи, интернет на нещата, RFID, М2М
- Интернет управление
- Интелигентни транспортни системи , e-Call
- Речник на информационното общество
- Индикатори на ИО
|