Здравейте,
Имаме удоволствието да ви изпратим юлския брой на електронния ни бюлетин.
Наскоро от Брюксел се чуха послания за по-високи цели в областта на управлението на отпадъците. Мисията на новия Европейски парламент е да приеме пакет от мерки, чрез който се цели да се разгърне потенциала на кръговата или т.н. синя икономика. Тази концепция показва необходимостта от пренастройване на националните икономики. Моделът “вземи, направи, консумирай и депонирай” доказва своята неефективност. Кръговата икономика надгражда досегашните политики в управлението на отпадъците и разширява отговорността на производителите и потребителите, поставя в центъра рециклирането. Тя моделира нови ценности, подходи при проектирането на продуктите, избор на материали, използване на налични ресурси, дизайн на техните опаковки, които ще удължат живота на стоките. Прилагането на кръговата икономика може да доведе до нетни икономии за бизнеса в ЕС до 600 милиарда евро и до намаляване на въглеродните емисии. Допълнителните мерки за повишаване на продуктивността на ресурсите с 30% до 2030 г. биха могли да повишат БВП с почти 1% и да създадат 2 милиона допълнителни работни места.
На национално равнище държавите членки се подготвят за следващия програмен период и чертаят своите дългосрочни стратегии.
В контекста на тези процеси стартира и активната организация на ‘Save the Planet’ (11-13 март 2015, София). Както винаги събитието ще отрази съвременните тенденции и ще насърчи развитието на сектора в Югоизточна Европа чрез директни срещи на водещи компании и експерти от континента.
Австрия е стратегически партньор на ‘Save the Planet’ 2015. Сътрудничеството се осъществява с подкрепата на Търговската секция на Австрийско посолство в България. Известно е, че страната е един от първенците в областта на управлението на отпадъците. 97 % от тях се третират по екологичен начин – чрез рециклиране, компостиране и изгаряне.